Novinky

...a stařinky
 

Asi se všichni shodneme, že dostáváme poštu rádi, obzvlášť tu milou. Ani my v Epigram nejsme žádnou výjimkou, a tak nás potěšila zpráva, která přistála jednoho prázdninového dne v emailové schránce. Byla stručná: "Dobrý den, naše škola MŠ a ZŠ Slunečnice z Okrouhlice by moc ráda přispěla na kostel svaté Kateřiny finanční částkou. Kam můžeme peníze...

Dnes pokračovaly práce započaté v pondělí. Pět dělníků spolu se sedmi dobrovolníky z řad členů spolku, farnosti a kamarádů dočišťovali zdi v interiéru kostela, odvozili veškerou suť a následně začali s pracemi na venkovní fasádě.

Včera dopoledne měl premiéru stánek s občerstvením v brodském parku. Počasí přálo, takže tradiční Svatováclavský den v režii KDU-ČSL a Zelených navštívilo mnoho rodičů se svými dětmi. Někteří též přispěli na obnovu Kateřiny, buď do zapečetěné pokladničky nebo koupí sbírkových předmětů. Peníze z prodeje předmětů jsme vložili na transparentní účet....

Devět sbírkových pokladniček bylo dnes rozpečetěno na pokladně městského úřadu. Po spočítání jsme dospěli k finální částce 27 842.- Kč. Peníze jsme následně vložili na transparentní účet sbírky spolu s výtěžkem z prodeje sbírkových předmětů, které jsme prodali v rámci Dnů evropského dědictví.

Dnes byl dokončen několikaset stránkový dokument, který bude sloužit jako podklad pro žádost o podporu z Programu záchrany architektonického dědictví. Děkujeme Markovi Avukovi a Davidu Hlavinkovi, kteří mají na vzniku dokumentu zásadní podíl a Kateřině přejeme, aby na základě žádosti dosáhla na další finance, které povedou k obnově kostela.

Již druhé auto s kulatinou pro krov kostela svaté Kateřiny bylo dnes odesláno z lesa u Úsobí na pilu v Šiškovicích. Dopravu a pořez trámů bude platit Spolek Epigram z prostředků veřejné sbírky. Velkou část kulatiny jsme dostali darem. Celkem bylo zatím expedováno téměř 70 m3 dřeva.

Dnes měli obyvatelé Brodu poprvé možnost navštívit prostory historického podzemí pod Havlíčkovým náměstím. Spolek Epigram v rámci Dnů evropského dědictví 2019 zajistil přístup do podzemních chodeb přes sklepy lékárny Na náměstí. Zájemci se seznámili s historií domu, ve kterém je již téměř 90 let provozována lékárna, prohlédli si listiny z věže...

Byly zahájeny práce na restaurování hlavního oltáře v kostele svaté Kateřiny. Vzácné barokní dílo z poloviny 17. století je v havarijním stavu.

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost. Na Dny evropského dědictví 2019, které v Havlíčkově Brodě budou probíhat 14. září, pro vás Spolek Epigram připravuje návštěvu nejdelšího komplexu brodských podzemních chodeb pod Havlíčkovým náměstím.

Stále větší zájem obyvatel Brodu je nadějí pro kostel svaté Kateřiny. Na transparentním účtu veřejné sbírky je k dnešnímu dni již 331 745 Kč. Lidé přispívají i mnohatisícovými částkami. Do pomoci se zapojily i např. děti z Okrouhlické školky.

Je zpracována variantní architektonická studie úpravy parteru kostela svaté Kateřiny. Spolek Epigram preferuje 3. variantu, která kromě kvalitních opatření vedoucích k odvlhčení kostela zpracovává i úpravu přilehlého parku. Z nyní nevábného brodského zákoutí vy mohlo vzniknout příjemné místo odpočinku. Studii si můžete pročíst zde:

Pro letošní etapu opravu kostela svaté Kateřiny, která zahrnovala statické zajištění kleneb a zhotovení repliky krovu žádala farnost o dotaci z dotačního programu Kraje Vysočina - Památky 2019 (žádost 340 tis, spoluúčast vlastníka 510 tis) a z Havarijního programu Ministerstva kultury. Bohužel ani z jednoho zdroje letos nebyly prostředky poskytnuty...

V sobotu 8. června se ve Svatém Kříži na startovní čáru tradičního cyklistického orienťáku Kolmo Vysočinou postavilo rekordních 163 účastníků. Byli mezi nimi jak skuteční závodníci, tak rodiny s dětmi či jezdci na elektrokolech. Jeden tým dokonce přijel na koloběžkách. Po úvodních instrukcích se všichni vydali do krásné krajiny rámované v mapách...

Spolkový stánek mohli navštívit účastníci Dne pro rodinu v Šejdorfském mlýnu a zakoupit si předměty na podporu opravy kostela sv. Kateřiny. Děti vybarvovaly obrázky s Kateřinou a byla pohoda :-)