Novinky

...a stařinky
 

Již druhé auto s kulatinou pro krov kostela svaté Kateřiny bylo dnes odesláno z lesa u Úsobí na pilu v Šiškovicích. Dopravu a pořez trámů bude platit Spolek Epigram z prostředků veřejné sbírky. Velkou část kulatiny jsme dostali darem. Celkem bylo zatím expedováno téměř 70 m3 dřeva.

Dnes měli obyvatelé Brodu poprvé možnost navštívit prostory historického podzemí pod Havlíčkovým náměstím. Spolek Epigram v rámci Dnů evropského dědictví 2019 zajistil přístup do podzemních chodeb přes sklepy lékárny Na náměstí. Zájemci se seznámili s historií domu, ve kterém je již téměř 90 let provozována lékárna, prohlédli si listiny z věže...

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost. Na Dny evropského dědictví 2019, které v Havlíčkově Brodě budou probíhat 14. září, pro vás Spolek Epigram připravuje návštěvu nejdelšího komplexu brodských podzemních chodeb pod Havlíčkovým náměstím.

Stále větší zájem obyvatel Brodu je nadějí pro kostel svaté Kateřiny. Na transparentním účtu veřejné sbírky je k dnešnímu dni již 331 745 Kč. Lidé přispívají i mnohatisícovými částkami. Do pomoci se zapojily i např. děti z Okrouhlické školky.

Je zpracována variantní architektonická studie úpravy parteru kostela svaté Kateřiny. Spolek Epigram preferuje 3. variantu, která kromě kvalitních opatření vedoucích k odvlhčení kostela zpracovává i úpravu přilehlého parku. Z nyní nevábného brodského zákoutí vy mohlo vzniknout příjemné místo odpočinku. Studii si můžete pročíst zde:

Pro letošní etapu opravu kostela svaté Kateřiny, která zahrnovala statické zajištění kleneb a zhotovení repliky krovu žádala farnost o dotaci z dotačního programu Kraje Vysočina - Památky 2019 (žádost 340 tis, spoluúčast vlastníka 510 tis) a z Havarijního programu Ministerstva kultury. Bohužel ani z jednoho zdroje letos nebyly prostředky poskytnuty...

V sobotu 8. června se ve Svatém Kříži na startovní čáru tradičního cyklistického orienťáku Kolmo Vysočinou postavilo rekordních 163 účastníků. Byli mezi nimi jak skuteční závodníci, tak rodiny s dětmi či jezdci na elektrokolech. Jeden tým dokonce přijel na koloběžkách. Po úvodních instrukcích se všichni vydali do krásné krajiny rámované v mapách...

Spolkový stánek mohli navštívit účastníci Dne pro rodinu v Šejdorfském mlýnu a zakoupit si předměty na podporu opravy kostela sv. Kateřiny. Děti vybarvovaly obrázky s Kateřinou a byla pohoda :-)

Včerejší Noc kostelů se vydařila na jedničku. Počasí se po dlouhé době umoudřilo, bylo krásně, teplo. Tedy alespoň venku. V kostele svatého Vojtěcha to bylo ještě stále na svetr. Nejstarší brodský chrám se pro návštěvníky otevřel v 16 hodin. Bylo pro ně přichystáno vystoupení flétnového souboru SZUŠ Flauti Feroci. Flétničkám akustika kostela velmi...

Úspěšný prodej předmětů ve stánku Spolku Epigram na Trzích řemesel vynesl pro kostel svaté Kateřiny 14 238.- Kč Peníze dnes vložíme na transparentní účet sbírky.

Dnes se Spolek Epigram zúčastnil tradičních brodských Trhů řemesel. Stánek jsme měli na Smetanově náměstí. Prodávali jsme hezkou řádku předmětů, jejichž koupí můžete přispět na opravu kostela svaté Kateřiny. Novinkou byly háčkované sady košíků od Báry P., klíčenky, zvonky a motýlci. O "trámy" na nový krov Kateřiny, o kterých jsme psali v minulém...

Přijďte 8. května na tradiční brodský Trh řemesel. Ve stánku Epigramu si můžete zakoupit pomyslný metr trámu na nový krov kostela svaté Kateřiny. Prodejní cena je 320.- Kč K "trámu" obdržíte Certifikát stavitele a Vaše jméno a profesi "zvěčníme" na listinu dárců, která bude vložena s ostatními dokumenty do báně nové věže kostela.

Přijďte se podívat na zrození nových trámů pro věž Kateřiny. Na břehu Sázavy je otesává Václav Fejt. První ze čtyř už je hotový.

Dnes se členové spolku společně s kamarády z GC komunity účastnili Čisté Vysočiny 2019. Spolek Epigram si vzal na starosti tradičně pětikilometrový úsek po obou stranách státovky z Brodu na Jihlavu, od Shellky po odbočku na Suchou. Akce se účastnilo 18 ochotných lidí, kteří naplnili odpadky téměř 50 pytlů.

Dnes se u kostela svaté Kateřiny objevily 4 devítimetrové smrkové kmeny. Dopravil je tam z lesa od Dobrohostova Zdeněk Nejedlý. Kmeny bude ručně tesat Václav Fejt. Trámy, které vzniknou budou použity jako základní konstrukce nové věže. Přijďte se na výrobu trámů podívat. Příležitost k tomu bude třeba hned příští týden nebo 8. května na Trh řemesel....