Novinky

...a stařinky
 

I v letošním roce připravuje Spolek Epigram několik akcí, které jistojistě nesmíte vynechat. Takže si zapište do svých diářů a chytrých telefonů:

Jiří Pavlica s Hradišťanem zaplnili brodské divadlo do posledního místa. Diváci se skvěle bavili a užívali si tříkrálovou pohodu. Ke konci vystoupení byli diváci vyzváni, aby podpořili veřejnou sbírku Spolku Epigram na obnovu kostela svaté Kateřiny, jehož sbírková kasička je umístěna ve foyer divadla. Tříkrálový koncert tak přinesl opravovanému...

Podpořit opravu Kateřiny a koupit něco hezkého svým blízkým můžete v těchto dnech na vánočních trzích na Havlíčkově náměstí, které pořádá Městské divadlo a kino. Připraven je i kulturní program.

Tento týden byly odvezeny trámy pro nový krov kostela svaté Kateřiny z pily v Šiškovicích do areálu Poličské stavební, s.r.o. - firmy, která se podílí na realizaci oprav. Celkem bylo zpracováno 95 m3 kulatiny. Děkujeme všem, kteří nám s touto akcí pomohli, především Milošovi a Pavlovi Krpálkovým, kteří velkou část dřeva poskytli zdarma.

Asi se všichni shodneme, že dostáváme poštu rádi, obzvlášť tu milou. Ani my v Epigram nejsme žádnou výjimkou, a tak nás potěšila zpráva, která přistála jednoho prázdninového dne v emailové schránce. Byla stručná: "Dobrý den, naše škola MŠ a ZŠ Slunečnice z Okrouhlice by moc ráda přispěla na kostel svaté Kateřiny finanční částkou. Kam můžeme peníze...

Dnes pokračovaly práce započaté v pondělí. Pět dělníků spolu se sedmi dobrovolníky z řad členů spolku, farnosti a kamarádů dočišťovali zdi v interiéru kostela, odvozili veškerou suť a následně začali s pracemi na venkovní fasádě.

Včera dopoledne měl premiéru stánek s občerstvením v brodském parku. Počasí přálo, takže tradiční Svatováclavský den v režii KDU-ČSL a Zelených navštívilo mnoho rodičů se svými dětmi. Někteří též přispěli na obnovu Kateřiny, buď do zapečetěné pokladničky nebo koupí sbírkových předmětů. Peníze z prodeje předmětů jsme vložili na transparentní účet....

Devět sbírkových pokladniček bylo dnes rozpečetěno na pokladně městského úřadu. Po spočítání jsme dospěli k finální částce 27 842.- Kč. Peníze jsme následně vložili na transparentní účet sbírky spolu s výtěžkem z prodeje sbírkových předmětů, které jsme prodali v rámci Dnů evropského dědictví.

Dnes byl dokončen několikaset stránkový dokument, který bude sloužit jako podklad pro žádost o podporu z Programu záchrany architektonického dědictví. Děkujeme Markovi Avukovi a Davidu Hlavinkovi, kteří mají na vzniku dokumentu zásadní podíl a Kateřině přejeme, aby na základě žádosti dosáhla na další finance, které povedou k obnově kostela.

Již druhé auto s kulatinou pro krov kostela svaté Kateřiny bylo dnes odesláno z lesa u Úsobí na pilu v Šiškovicích. Dopravu a pořez trámů bude platit Spolek Epigram z prostředků veřejné sbírky. Velkou část kulatiny jsme dostali darem. Celkem bylo zatím expedováno téměř 70 m3 dřeva.

Dnes měli obyvatelé Brodu poprvé možnost navštívit prostory historického podzemí pod Havlíčkovým náměstím. Spolek Epigram v rámci Dnů evropského dědictví 2019 zajistil přístup do podzemních chodeb přes sklepy lékárny Na náměstí. Zájemci se seznámili s historií domu, ve kterém je již téměř 90 let provozována lékárna, prohlédli si listiny z věže...