Snesení interiérových omítek v Kateřině

28.10.2019

Dnes od rána byl v Kateřině velký hluk. V jednom okamžiku jelo současně až šest sbíječek. K tomu přizvukovalo dalších pět kladiv, škrabáky, kramle a špachtle...

Sundávali jsme novodobé omítky v interiéru. Po celém obvodu je v 50. letech minulého století provedli naši předkové, v domnění, že čím více cementu, tím lépe. Nejenom, že tím zavařili nám, ale hlavně samotnému kostelu. Dostat dolů až pěticentimetrovou vrstvu betonu, obzvlášť, když se spojí s kamenným zdivem je opravu nelehký úkol. Bez sbíječek by to opravdu nešlo. Pod neprodyšnou omítkou bylo zdivo mokré, jako kdybychom jej vyndali po týdnu z kbelíku vody. Omítky sice držely bezvadně, ale zemní vlhkost díky nim vystoupala až do 3,5 m.

Vrchní, původní vápenné omítky jsme pouze povrchově očistili a dolů šly jen ty části, které byly úplně degradované. Především na severní zdi směrem k řece. Ve středu budeme likvidovat suť a dočišťovat zdi. Kdo by chtěl, ať přijde pomoci. S sebou lopatu, rukavice a kdo bude moci, tak kotouč.

Za dnešek patří velký dík těm, kdo pomohli - Lumírovi, Tomášům, Petrovi, Lídě, Markovi, Liborovi, Ondrovi, mně :-), panu faráři a Michalovi. Pomohl i bezdomovec Sandokan. Míša upekla bezva štrůdl a Anna Zounková z Lahůdkárny u Kateřiny podporovala náš pitný režim limonádami, kafem a čajem.